A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1632505 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0 m/s, and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 40 degree above horizontal with a speed of 55.0 m/s. The ball and bat are in contact for 1.65 ms. Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right Express your answer using two significant figures. Find the vertical component of the average force on the ball. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
part A)
m =0.145 Kg
u = 60 m/s
for the horizontal average force
horizontal average force = m * (v* cos(theta) + u)/t
horizontal average force = 0.145 * (55 * cos(40 degree) + 60)/.00165
horizontal average force = 8975 N
b)
for the vertical force
vertical component of force = m * v * sin(theta)/t
vertical component of force = 0.145 * 55* sin(theta)/.00165
vertical component of force = 3106 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.