A battery with epsilon = 8.00 V and no internal resistance supplies current to t
ID: 1567671 • Letter: A
Question
A battery with epsilon = 8.00 V and no internal resistance supplies current to the circuit shown in the figure below. When the double-throw switch S is open as shown in the figure, the current in the battery is 1.08 mA. When the switch is closed in position a, the current in the battery is 1.21 mA. When the switch is closed in position b, the current in the battery is 2.06 mA. Find the following resistances. (a) R_1 2291.82 Your response is off by a multiple of ten. k ohm (b) R_2 1591.67 Your response is off by a multiple of ten. k ohm (c) R_3 3523.91 Your response is off by a multiple of ten. k ohmExplanation / Answer
when switch is open
R(total) = R1 + R2 + R3 = V/Io = 8/(1.08 x 10^-3) = 7407 ohm
when switch is in a
Rta = R1 + R2/2 + R3 = V/Ia = 8/(1.21 x 10^-3) = 6612 ohm
R2 = (7407 - 6612)*2 = 1584 ohm (1.584 k-ohm)
when switch is in b
Rtb = R1 + R2 = V/Ib = 8/(2.06 x 10^-3) = 3884 ohm
R1 = 3884 - 1584 = 2300 ohm (2.3 k-ohm)
R3 = (R1 + R2 + R3) - (R1 + R2) = 7407 - 3884 = 3523 ohm (3.523 k-ohm)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.