A solid cylinder is mounted above the ground with its axis of rotation oriented
ID: 2242504 • Letter: A
Question
A solid cylinder is mounted above the ground with its axis of rotation oriented horizontally. A rope is wound around the cylinder and its free end is attached to a block of mass 53.0 kg that rests on a platform. The cylinder has a mass of 275 kg and a radius of 0.360 m. Assume that the cylinder can rotate about its axis without any friction and the rope is of negligible mass. The platform is suddenly removed from under the block. The block falls down toward the ground and as it does so, it causes the rope to unwind and the cylinder to rotate.
(a)What is the angular acceleration of the cylinder? rad/s2
(b) How many revolutions does the cylinder make in 5 s? rev
(c)How much of the rope unwinds in this time interval? m
Explanation / Answer
mg-T = ma
T = m*(g-a)= m*g-m*a
Torque = I*alfa
(m*g-m*a)*R = (1/2)M*R^2*(a/R)
mg - ma = 0.5*M*a
a = mg/(m+0.5M) = (53*9.8)/(53+137.5)= 2.7265 m/s^2
alfa =a/R = 7.5736 rad/s^2
b) theta = 0.5*alfa*t^2= 94.6705 rad =15.0749 rev
c) s = 0.5*a*t^2 = 34.0813 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.