A solid circular rod that is 600 mm long and 20 mm in diameter is subjected to a
ID: 1844293 • Letter: A
Question
A solid circular rod that is 600 mm long and 20 mm in diameter is subjected to an axial force of P = 50 kN . The elongation of the rod is ? = 1.48mm , and its diameter becomes d1 = 19.984mm .
Determine the modulus of elasticity of the material. Assume that the material does not yield.
Determine the modulus of rigidity of the material. Assume that the material does not yield.
A solid circular rod that is 600 mm long and 20 mm in diameter is subjected to an axial force of P = 50 kN . The elongation of the rod is ? = 1.48mm , and its diameter becomes d1 = 19.984mm . Determine the modulus of elasticity of the material. Assume that the material does not yield. Determine the modulus of rigidity of the material. Assume that the material does not yield.Explanation / Answer
Modulus of elasticity = Stress/strain = (P/A) / (dl/L) = PL/AdL = 50000 * 0.6*1000/(pi*0.01*0.01*1.48) = 6.45 *10^10 N/m^2 (ans)
Modulus of rigidity =stress /Volumetric change
= ( P/A) /(dV/V) = PV/AdV
=[50000*pi*0.01*0.01*0.6]/[pi*0.01*0.01* 3.14*0.6*(0.01^2 - 0.00992^2) ] = 9.99*10^9 N/m^2 (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.