A solid circular disk has a mass of 2.06 kg and a radius of 0.491 m. Each of thr
ID: 2089622 • Letter: A
Question
A solid circular disk has a mass of 2.06 kg and a radius of 0.491 m. Each of three identical thin rods has a mass of 0.261 kg. The rods are attached perpendicularly to the plane of the disk at its outer edge to form a three-legged stool (see the figure). Find the moment of inertia of the stool with respect to an axis that is perpendicular to the plane of the disk at its center. (Hint: When considering the moment of inertia of each rod, note that all of the mass of each rod is located at the same perpendicular distance from the axis.)Explanation / Answer
the inertia for the solid disk
((mass*radius^2))/2= 2.06*0.491^2 / 2 = 0.496
and the inertia for the three legged stool
(3(mass*radius^2)) 3* 0.261*0.491^2 = 0.188
add both the numbers ...
(0.496)+(0.188) = 0.70.684....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.