A solenoidal coil with 20 turns of wire is wound tightly around another coil wit
ID: 1613270 • Letter: A
Question
A solenoidal coil with 20 turns of wire is wound tightly around another coil with 350 turns. The inner solenoid is 25.0 cm long and has a diameter of 2.50 cm. At a certain time, the current in the inner solenoid is 0.100 A and is increasing at a rate of 1800 A/s For this time, calculate the average magnetic flux through each turn of the inner solenoid For this time, calculate the mutual inductance of the two solenoids For this time, calculate the emf induced in the outer solenoid by the changing current in the inner solenoid.Explanation / Answer
N1 = 20 , N2 = 350
l =25 cm , d = 2.5 cm , I = 0.1 A
dI/dt = 1800 A/s
(a) phi2 = BA = (uoI*N2/l) *(pi*d^2/4)
phi2 = (4*3.14*10^-7*0.1*350/0.25) (3.14*0.025^2/4)
phi2 = 8.63*10^-8 Wb
(b) M = uo*N1N2pi*d^2/4l
M = (4*3.14*10^-7*20*350*3.14*0.025^2/(4*0.25))
M = 1.7*10^-5 H
(c) V = - Mdi/dt
V = -(1.7*10^-5)(1800)
V = -0.031 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.