Two masses, M 1 = 2.0 kg and M 2 = 0.29 kg, are at rest on an air-track with a c
ID: 2242246 • Letter: T
Question
Two masses, M1 = 2.0 kg and M2 = 0.29 kg, are at rest on an air-track with a compressed spring between them. The spring is released; the force on M1 as a function of time is shown. Find the speed of M2when t= 20.0 milliseconds.
(Need formula and right answer please, I will rate it quicklly)
Explanation / Answer
3.425 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.