Two masses M1 = 6.10 kg and M2 = 4.10 kg are on a frictionless surface, attached
ID: 1310860 • Letter: T
Question
Two masses M1 = 6.10 kg and M2 = 4.10 kg are on a frictionless surface, attached by a thin string. The tension in the string connecting the two masses is 17.1 N. The force F pulls on M2 at an angle of 25.3° from the horizontal as shown in the figure. Calculate the magnitude of the force F.
https://s4.lite.msu.edu/enc/69/487418abc8f8aa7616af18d2fc2e8fd1a34c550997c9631f631024958bd24db0f7fe083abd52137bf8ce3c5686f59b66d454bb8b3ad20e6ca758a13bf779da386154b2812c57c8ab8210e3e0c91ab100d7cbf0662c5e315f.gif
Explanation / Answer
Acceleration of the bodies = 17.1/6.1 = 2.8 m/s2
Now for m1
Fcos25.3 - 17.2 = 4.1*2.8
=> F = 31.74N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.