Two masses M1=4.60 kg and M2=5.90 kg are stacked on top of each other as shown i
ID: 2179500 • Letter: T
Question
Two masses M1=4.60 kg and M2=5.90 kg are stacked on top of each other as shown in the figure. The static coefficient of friction between M1 and M2 is ?s=0.190. There is no friction between M2 and the surface below it. What is the maximum horizontal force that can be applied to M1 without M1 sliding relative to M2? (in N)
Two masses M1=4.60 kg and M2=5.90 kg are stacked on top of each other as shown in the figure. The static coefficient of friction between M1 and M2 is ?s=0.190. There is no friction between M2 and the surface below it. What is the maximum horizontal force that can be applied to M1 without M1 sliding relative to M2? (in N)Explanation / Answer
F = s * M1*g.
= 0.31* (3.4 x 9.8)
=10.329N
==========================================
a = F/m = 10.329 / 3.40 = 3.038m /s^2
m = M1 + M2 = 3.4+8.9 = 12.3 kg
F = ma = 12.3*3.038 = 37.367N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.