A 3.1 kg block is attached to a horizontal spring and undergoes simple harmonic
ID: 2240947 • Letter: A
Question
A 3.1 kg block is attached to a horizontal spring and undergoes simple harmonic motion on a frictionless surface according to the graph shown above.
1) What is maximum velocity of the box?
vmax = _____________________ m/sec
2) What is the mechanical energy of the box?
A = ______________ J
A 3.1 kg block is attached to a horizontal spring and undergoes simple harmonic motion on a frictionless surface according to the graph shown above. What is maximum velocity of the box? What is the mechanical energy of the box?Explanation / Answer
as per the graph , distance time relation can be written as
x = -2sin(2*3.14/8 t)
thus , v= dx/dt = -3.14/2 cos (3.14/4 t)
v is maximum at x= 4 , from graph
thus Vmax = -3.14 /3 *-1 = 1.57 m/sec
mechanical energy = 1/2 m v^2 at x = 4 , as at x=4 it possase only kinetic energy
= 1/2 *3.1 *1.57*1.57 = 3.82joule
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.