A 3.00 kg stone is sliding to the right on a frictionless horizontal surface at
ID: 1395203 • Letter: A
Question
A 3.00 kg stone is sliding to the right on a frictionless horizontal surface at 6.00 m/s when it is suddenly struck by an object that exerts a large horizontal force on it for a short period of time. The graph in the figure(Figure 1) shows the magnitude of this force as a function of time.
Just after the force stops acting, find the magnitude of the stone's velocity if the force acts to the right
. Just after the force stops acting, find the magnitude of the stone's velocity if the force acts to the left
Explanation / Answer
impulse area under the F , t graph
therefore from the graph
impulse = J = F*(t2-t1) = 2.5*1000*(16-15)*10^-3 = 2.5 Ns
----------
a = F/m = +2500/3 = 833.33 m/s^2
v = u+a*dt = 6+(833.33*1*10^-3) = 6.833 m/s
-----------
if F is towards left
a = -F/m = -833.33 m/s^3
V= u+a*dt = 6-(833.33*1*10^-3) = 5.167 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.