A 3.00 kg objects slides on a horizontal surface when acted on by a force of 12.
ID: 2075395 • Letter: A
Question
A 3.00 kg objects slides on a horizontal surface when acted on by a force of 12.0 N supplied by a cord that is attached to the object and make an angle of 20 above the horizontal and a force of friction of 2.0 N. Calculate the normal force ehe surface exerts on the object. The acceleration along the surface. A 3.00 kg objects slides on a horizontal surface when acted on by a force of 12.0 N supplied by a cord that is attached to the object and make an angle of 20 above the horizontal and a force of friction of 2.0 N. Calculate the normal force ehe surface exerts on the object. The acceleration along the surface.Explanation / Answer
Here ,
f = 2 N
m = 3 Kg
F = 12 N
theta = 20 degree
for the normal force
N = m * g - F * sin(20 degree)
N = 3 * 9.8 - 12 * sin(20 degree)
N = 25.3 N
the normal force the surface exerts on the object is 25.3 N
for the acceleration of the block
3 * a = 12 * cos(20) - 2
a = 3.1 m/s^2
the acceleration of the block is 3.1 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.