A 3.0- k g block sits on top of a 5.0- k g block which is on a horizontal surfac
ID: 2133593 • Letter: A
Question
A 3.0-kg block sits on top of a 5.0-kg block which is on a horizontal surface. The 5.0-kg block is pulled to the right with a force F? as shown in the figure(Figure 1) . The coefficient of static friction between all surfaces is 0.58 and the kinetic coefficient is 0.42. a) What is the minimum value of
F needed to move the two blocks? b)f the force is 10% greater than your answer for (a), what is the acceleration of each block?
A 3.0-kg block sits on top of a 5.0-kg block which is on a horizontal surface. The 5.0-kg block is pulled to the right with a force F? as shown in the figure(Figure 1) . The coefficient of static friction between all surfaces is 0.58 and the kinetic coefficient is 0.42. a) What is the minimum value of needed to move the two blocks? b)f the force is 10% greater than your answer for (a), what is the acceleration of each block?Explanation / Answer
N1=mg
f1=N1u=mgu
T-f1=ma
N2=(m+M)g
f2=(m+M)gu
F-T-f1-f2=Ma
1. F-f1-f1-f2=0
F-2f1-f2=0
F=2mgu(s)+(m+M)gu(s)
=u(s)(3m+M)g
=(.58)(14kg)(9.80m/s^2)
=79.576 N
2. F = 1.1*79.57= 87.52
a=[F-(3m+M)gu(k)]/(m+M)
=[87.52-(.42)(14 kg)(9.80 m/s^2)]/(8 kg)
=3.7 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.