A large storage tank is filled with fuel oil (density = 900 kg/m^3) to a height
ID: 2235962 • Letter: A
Question
A large storage tank is filled with fuel oil (density = 900 kg/m^3) to a height of H = 100 m above the ground. A horizontal outlet pipe 10 cm in diameter is attached to the tank at a height h = 5 m above the ground (see drawing).
A) How much time would be required to to fill a tanker truck with a capacity of 30,000 L from this pipe? Assume that only gravity is used to pump the oil out of the tank, and that the volume of the tank is great enough that the surface level of oil does not change significantly.
B) A small catchment pond is located a horizontal distance x = 30 m from the base of the storage tank (underneath wehere the pipe joins the tank), up a slight incline so the edge of the pond is y = 1.5 m above the base of the storage tank (see drawing). If the pipe were to accidentally break off of the tank, would the resulting stream of outflowing oil reach the pond. Back up your answer with numbers- no credit just for guessing the answer!
Explanation / Answer
a) velocity at exit = sqrt (2.g.h) = sqrt (2 x 9.81 x (100 - 5)) = 43.17 m/s
so volume flow rate of the liquid = Area x velocity = pi/4 x 0.1^2 x 43.17 = 0.3389 m^3/s = 338.9 l/s
so time taken = 30,000/338.9 = 88.52 s = 1.475 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.