A large research solenoid has a self-inductance of 3 H. Randomized Variables L =
ID: 1399357 • Letter: A
Question
A large research solenoid has a self-inductance of 3 H.
Randomized VariablesL = 3 H
I = 125 A
t = 77.5 ms
A) What is the magnitude of the EMF, in kilovolts that opposes shutting off a current of 125 A through the selenoid in 77.5 ms?
B)How much energy in joules is stored in the inductor at full current?
C)At what rate, in megawatts, must energy be dissipated when the full current is switched off in 77.5 ms?
(7%) Problem 15: A large research solenoid has a self-inductance of 3 H. Randomized Variables L=3H I= 125 A 775 ms 33% Part (a) What is the magnitude of the emf in kilovolts, that opposes shutting off a current of 125 A through the solenoid in 77.5 ms? - 33% Part (b) How much energy in joules is stored in the inductor at full current? 33% Part (c) At what rate, in megawatts, must energy be dissipated when the full current is switched off in 775 ms?Explanation / Answer
A) emf e = L*di/dt = 3*(125)/(77.5*10^-3) = 4.84 kV
B) U = 0.5*L*i^2 = 0.5*3*125^2 =2.34*10^4 J
C) power dissipation P = e*i = 4.84*1000*125 = 0.605 MW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.