A large research solenoid has a self inductance of 24.0 H. A. If a current of 10
ID: 1468296 • Letter: A
Question
A large research solenoid has a self inductance of 24.0 H. A. If a current of 100A runs through the inductor and is switched off in 80.0 ms, what emf is induced in the inductor? B. How much energy is stored in the inductor when the current is maximum? C. At what rate (in watts) must energy be dissipated to switch the current off in 80.0 ms? A large research solenoid has a self inductance of 24.0 H. A. If a current of 100A runs through the inductor and is switched off in 80.0 ms, what emf is induced in the inductor? B. How much energy is stored in the inductor when the current is maximum? C. At what rate (in watts) must energy be dissipated to switch the current off in 80.0 ms? A. If a current of 100A runs through the inductor and is switched off in 80.0 ms, what emf is induced in the inductor? B. How much energy is stored in the inductor when the current is maximum? C. At what rate (in watts) must energy be dissipated to switch the current off in 80.0 ms?Explanation / Answer
Inductance L = 24 H
(A).Change in current di = 100 A
Change in time dt = 80 ms
= 0.08 s
Induced emf in the inductor E = L di / dt
= 24 (100/0.08)
= 30000 volt
(B).energy is stored in the inductor when the current is maximum E =(1/2)Li 2
Where i = 100 A
Substitute values you get E = 0.5x24x100 2
= 12 x10 4 J
(C).Rate of energy dissipated in 80ms is P = E / t Where t = 80 ms = 0.08 s
= 150 x10 4 watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.