Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A large research solenoid has a self-inductance of 4.5 H. Randomized Variables L

ID: 1558830 • Letter: A

Question

A large research solenoid has a self-inductance of 4.5 H. Randomized Variables L = 4.5 H 1 = 85 A t = 82.5 ms Part (a) What is the magnitude of the emf, in kilovolts, that opposes shutting off a current of 85 A through the solenoid, in 825 ms? Part (b) How much energy in joules is stored in the inductor at full current? Part (c) At what rate, in megawatts, must energy be dissipated when the full current is switched off in 82.5 ms? How much energy in joules is stored in the inductor at full current?

Explanation / Answer

Here ,

L = 4.5 H

I = 85 A

t = 82.5 ms

a)

magnitude of emf = L * change in current/time

magnitude of emf = 4.5 * (85 - 0)/0.0825

magnitude of emf = 4636.4 V = 4.64 kV

the magnitude of emf is 4.64 kV

b)

energy stored = 0.50 * L * I^2

energy stored = 0.50 * 4.5 * 85^2

energy stored = 16256.3 J

c)

energy dissipated = 4.64 * 0.085 MW

energy dissipated = 0.394 MW

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote