A flat sheet of paper of area 0.200 m is oriented so that the normal to the shee
ID: 2231517 • Letter: A
Question
A flat sheet of paper of area 0.200 m is oriented so that the normal to the sheet is at an angle of 50 to a uniform electric field of magnitude 31 N/c. (a) Find the magnitude of the electric flux through the sheet. N m2/C (b) Does the answer to part (a) depend on the shape of the sheet? Yes No Why or why not? This answer has not been graded yet. (c) For what angle between the normal to the sheet and the electric field is the magnitude of the flux through the sheet largest? For what angle is the magnitude of the flux through the sheet smallest?Explanation / Answer
The flux of a uniform electric field "E" crossing a plane surface "A" at angle "theta" is; Flux = EACos(theta) a) Flux = (14)(.25)Cos(60) = 1.75 N-m^2/C b) No. For a plane surface the flux only depends on the area, not the shape. c) Cos(theta) is a maximum (= 1) at theta = 0 deg (E crossing perpendicularly) and is a minumim (=0) at theta = 90 deg (E skimming over the surface) So theta = 0 gives max flux and theta = 90 gives minimum (zero) flux.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.