A flask with a volume of 2.40 L , provided with a stopcock, contains ethane gas
ID: 1635074 • Letter: A
Question
A flask with a volume of 2.40 L , provided with a stopcock, contains ethane gas (C2H6) at a temperature of 297 K and atmospheric pressure 1.013×105 Pa . The molar mass of ethane is 30.1 g/mol . The system is warmed to a temperature of 393 K , with the stopcock open to the atmosphere. The stopcock is then closed, and the flask cooled to its original temperature.
Problem 15.77 Part A A flask with a volume of 2.40 L, provided with a stopcock, contains ethane gas (C2H6) at a temperature of 297 K and atmospheric pressure 1.013x105 Pa. The molar mass of ethane is 30.1 g/mol. The system is warmed to a temperature of 393 K, with the stopcock open to the atmosphere The stopcock is then closed, and the flask cooled to its original temperature What is the final pressure of the ethane in the flask? p2 Submit My Answers Give Up Part B Find the mass of ethane remaining in the flask. m= Submit My Answers Give Up de Feedba ContinueExplanation / Answer
Using ideal gas law:
PV = nRT
n = PV/RT
no of moles in cold flask is
n1 = 1.013*10^5*2.4*10^-3/(8.314*297) = 0.09846 moles
no of moles in hot flask is
n2 = 1.013*10^5*2.4*10^-3/(8.314*313) = 0.09343 moles
final pressure when hot flask is cooled, will be given by:
Pf = n2*R*T/V
Pf = 0.09343*8.314*297/(2.4*10^-3) = 96126.16 Pa = 0.96*10^5 Pa
2.
Mass of ethane will be
m = n2*M
m = 0.09343*30.1 = 2.81 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.