A flask with a volume of 2.60 L , provided with a stopcock, contains ethane gas
ID: 1628103 • Letter: A
Question
A flask with a volume of 2.60 L , provided with a stopcock, contains ethane gas (C2H6) at a temperature of 291 K and atmospheric pressure 1.013×105 Pa . The molar mass of ethane is 30.1 g/mol . The system is warmed to a temperature of 398 K , with the stopcock open to the atmosphere. The stopcock is then closed, and the flask cooled to its original temperature.
Part A
What is the final pressure of the ethane in the flask?
Express your answer using three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How many grams of ethane remaining in the flask.
Express your answer using three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
p2 = PaExplanation / Answer
Apply ideal gas equation PV = nRT to find the number of moles
the number of moles of a gas is
n = P1*V1 / R*T1
= (1.013*10^5 pa)*(2.60*10^-3)/(8.314 J/mole k)*(291 k)
= 0.108 mol
the initial mass of the ethane in the flask is
m = (0.103 mol)*(30.1 g/mol)
= 3.1 g
Part (a)
the volume and number of moles remains constant after the cock is closed
the final pressure of the ethane is
P2 = (T2/T1)*P1
= (291 k/398 k)*(1.013*10^5 pa)
= 7.406*10^4 pa
Part (b)
the reaming number of moles of the gas in flask is
n' = P1*V1 / R*T1
= (7.406*10^4)*(2.60*10^-3)/(8.314)*(291)
= 7.958*10^-2 moles
the remaining mass of the ethane in the flash is
m' = n'*M
= (7.958*10^-2)*(30.1)
= 2.395 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.