A solid homogeneous sphere of mass M = 3.90 kg is released from rest at the top
ID: 2221989 • Letter: A
Question
A solid homogeneous sphere of mass M = 3.90 kg is released from rest at the top of an incline of height H=1.53 m and rolls without slipping to the bottom. The ramp is at an angle of ? = 26.5o to the horizontal.
1. Calculate the speed of the sphere's CM at the bottom of the incline.
2. Determine the rotational kinetic energy of the sphere at the bottom of the incline.
A solid homogeneous sphere of mass M = 3.90 kg is released from rest at the top of an incline of height H=1.53 m and rolls without slipping to the bottom. The ramp is at an angle of ? = 26.5o to the horizontal. 1. Calculate the speed of the sphere's CM at the bottom of the incline. 2. Determine the rotational kinetic energy of the sphere at the bottom of the incline.Explanation / Answer
mgh =1/2mv^2 +1/2Iw^2 mgh =1/2 mv^2 +1/2 *2/5mr^2*(v/r)^2 2mgh =7/5 mv^2 hence v = 4.63 m/s rotational ke =1/2Iw^2 =1/2 *2/5mr^2*(v/r)^2 =1/5mv^2 =16.71 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.