Figure 1 shows the history graph of a point on a rope at x = 3 m. A transverse w
ID: 2219171 • Letter: F
Question
Figure 1 shows the history graph of a point on a rope at x = 3 m. A transverse wave going along the rope to the right at 2 m/s passes through this point resulting in the history graph shown. (a) How long is the wave, from the start of its leading edge to the end of its trailing edge? Explain how you know. (b) When does the leading edge of the wave reach the point at x = 3 m? Draw the snapshot of the wave at this instant. (c) Draw the snapshots of the wave at t = -4 s and at t = 2 s. (d) What is the particle velocity of the point at x = 3 m at t = 4 s?
Explanation / Answer
a) length of wave is 8m. from start pont to end point. b)t=x/v=5/2=2.5s, snapshot) shift the whole graph from x=3(starting point) to x=11(ending point) and keep the shape same. c)x=t*v=-4x2=-8m, this means starting point of the graph is from x=-10 to x=-2(end point) ,x=2x2=4,starting point x=2 end point x=8 these all end point and starting points are with respect to graph not of wave. d)at t=4s x=8,starting point x=6 end point x=14, so at x=3 string will be at rest so v=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.