a) n = 9.96 moles of ideal gas are heated isochorically (at constant volume) fro
ID: 2217855 • Letter: A
Question
a) n = 9.96 moles of ideal gas are heated isochorically (at constant volume) from tepmerature To = 237 oC to temperature Tf = 548 oC. Find:
- W, the total work done on the system:1 kJ
- ?IE, the change in the internal energy of the gas:2 kJ
- Q, the total heat added or removed from the system: 3 kJ
b) n = 9.96 moles of ideal gas are heated isobarically (at constant pressure) from temperature To = 57 oC to temperature Tf = 430 oC. Find:
- ?IE, the total change in the internal energy of the gas:4 kJ
- Q, the total heat added or removed from the system: 5 kJ
- W, the total work done on the system: 6 kJ
Explanation / Answer
a)w=0 change in internal energy=nCv(Tf-To)=9.96*3/2*8.314*311=38.63 KJ total heat added or removed=change internal energy=38.63 KJ b)change in internal energy=n*Cv*(Tf-To)=9.96*3/2*8.314*373=46.33KJ total heat added or removed=nCp(Tf-To)=9.96*5/2*373*8.314=77.2KJ work done=total heat-change in internal energy=30.88 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.