a) calculate the number of moles of He that you shoulf add to each balloon so th
ID: 1036134 • Letter: A
Question
a) calculate the number of moles of He that you shoulf add to each balloon so that the volume at the party will bw 10 L
b) what will be the volume of each balloon in the laboratory ?
c) suppoused the overnight low tempeture after the party was 15 c with the pressure still at 1 atm. what is the new volume of the balloons, assuming no gas loss?
You plan to fill balloons with helium in a 25°C laboratory for an outdoor party where the expected temperature will be 36°C and pressure will be 1 atm. R 0.08206 L-atm/mole-KExplanation / Answer
a) According to ideal gas equation: PV = nRT
T = 36 oC = (36+273.15) K = 309.15 K, V = 10 L
P = 1 atm, R = 0.08206 L atm mol-1 K-1
i.e. 1 atm*10 L = n*0.08206 L atm mol-1 K-1*309.15 K
i.e. n = 0.3942 mol of He
b) PV = nRT
i.e. 1 atm * V = 0.3942 mol*0.08206 L atm mol-1 K-1*298.15 K
i.e. V = 9.644 L
c) PV = nRT
i.e. 1 atm*V = 0.3942 mol*0.08206 L atm mol-1 K-1*288.15 K
i.e. V = 9.32 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.