a) You wish to determine the height of the smokestack of a local coal burning po
ID: 1496639 • Letter: A
Question
a) You wish to determine the height of the smokestack of a local coal burning power plant. You convince a member of the maintenance crew to mount the support for a simple pendulum at the top of the stack and you suspend a 1.00 kg mass that just misses the ground at its lowest point from the pendulum cord. If the period of the pendulum is 36.9 s, determine the height of the smokestack. m
(b) If you had the ability to take this pendulum to the moon, where the acceleration due to gravity is 1.67 m/s2, what would you expect the period of the pendulum to be? s
Explanation / Answer
(a)
t = 36.9 s
We know,
t = 2 * sqrt(L/g)
36.9 = 2* * sqrt(L/9.8)
L = 338.0 m
Height of the smokestack, L = 338.0 m
(b)
At moon, g = 1.625 m/s^2
t = 2 * sqrt(L/g)
Substituing Values,
t = 2 * sqrt(338.0/1.625)
t = 90.6 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.