a) calculate the time of flight of the water balloon b) determine the velocity o
ID: 1394188 • Letter: A
Question
a) calculate the time of flight of the water balloon
b) determine the velocity of the water balloon just before it strikes the roof of the nearby building
c) find the horizontal distance the balloon travels after release
Explanation / Answer
a)
Vi = initial velocity of launch = 22.5 m/s
Viy = intial velocity in y-direction = Vi Sin40 = 22.5 Sin40 = 14.5 m/s
Vix = intial velocity in x-direction = Vi Cos40 = 22.5 Sin40 = 17.2 m/s
dy = vertical displacement = 50 m - 38 m = 12 m
ay = acceleration in Y-direction = 9.8 m/s2
t = time taken
Along the Y-direction ::
Using the equation
dy = Viy t + (0.5) ay t2
12 = (14.5) t + (0.5) (9.8) t2
t = 0.67 sec
b)
Along Y-direction :
Using the equation :
Vfy = Viy + ay t
Vfy = 14.5 + (9.8) (0.67)
Vfy = 21.1 m/s
we know along X-direction , the velocity does not change since there is no acceleration
so Vfx = Vix = 17.2 m/s
net velocity is given as ::
Vf = sqrt(V2fy + V2fx )
Vf = sqrt (21.12+ 17.22)
Vf = 27.2 m/s
c)
horizontal distance travelled can be given as ::
dx = Vix t
dx = 17.2 x 0.67
dx = 11.52 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.