a) Your gang is going to a party and they are riding in your car. Your strategy
ID: 3030303 • Letter: A
Question
a) Your gang is going to a party and they are riding in your car.
Your strategy is to figure out how many 4 -ounce glasses of burgundy you can nurse per hour and so that your body fluids never contain more than 0.8 (grams/liter) for whole 6 hours. Do it.
b) Chip, a male student weighing 135 pounds, drives to the party with the idea of nursing two 12 -ounce beers each hour for five hours. If he starts with no alcohol in his system, what how many grams of alcohol are there in each liter of his body fluids at the end of the five hours?
After the five hours, about how long must he go without drinking alcohol in order to reduce his body fluid alcohol concentration to a legal driving level of under 0.8 (grams/liter) ?
Explanation / Answer
let every hour he takes x glasses of 4 ounce glasses of burgundy
so for 6 hours it would be 6x
assuming body fluid is 40 litres for average weigth of 72 kgs
4 ounce = 113.4 gms
6x*113.4 / 40 = .8
6x = 8*40 / 113.4 = 2.82
so less than 3 4 ounce glass of burgundy you can nurse per hour
4 ounce = 113.4 gms
b) two 12 ounce beers each hour = 12*2 = 24
for 5 hours
24 *5 = 120 ounce = 3401.94 gms
for body weight 135 pounds which is equal to 61 kgs assuming
body fluid = 36 litres
alcohol in grams / lt = 3401.94 / 36 = 94.50 gms/litre of alcohol is there at the end of 5 hours
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.