a) calculate the grams of Hydrochloric acid (HCl) thatmust be diluted to a volum
ID: 690319 • Letter: A
Question
a) calculate the grams of Hydrochloric acid (HCl) thatmust be diluted to a volume of 1 liter to produce concentration of0.5 M. b) calculate the normality of 1 L of solution containing 45grams of Sodium Hydroxide. c) calculate grams of calcium carbonate (CaCO3) ina 2.5 M(Molar) solution. d) calculate the Normality of the solution in (c). e) How many grams of sodium sulfate (NaSO4) willrequired to make a 1.5 M solution. a) calculate the grams of Hydrochloric acid (HCl) thatmust be diluted to a volume of 1 liter to produce concentration of0.5 M. b) calculate the normality of 1 L of solution containing 45grams of Sodium Hydroxide. c) calculate grams of calcium carbonate (CaCO3) ina 2.5 M(Molar) solution. d) calculate the Normality of the solution in (c). e) How many grams of sodium sulfate (NaSO4) willrequired to make a 1.5 M solution.Explanation / Answer
(a) concentration = moles / volume moles = concentration * volume = 0.5 mol/L * 1 L = 0.5 mol mass = moles* molar mass = 0.5 mol * (1 + 35.45) g/mol = 0.01 g (b) NaOH --> Na+ + OH moles = mass / molar mass = 45 g / (22.99 + 16 + 1)g/mol = 1.1253 mol molarity = moles / volume = 1.1253 mol / 1 L = 1.1 M normality = molarity for NaOH because it dissociatesto its ions in a 1:1 ratio = 1.1 N (c) concentration = moles / volume moles = concentration * volume = 2.5 mol/L * 1L (assuming volume = 1L) = 2.5 mol mass =mol * molar mass = 2.5 mol * (40.078 + 12.01 + 16*3)g/mol = 250.22 g (d) CaCO3 --> Ca+ + 3CO3- Since 3 equivalents ofCO3- are produced from everyCaCO3: Normality = 3*Molarity = 3*2.5 = 7.5 N (e) Say we want to make 1 L of the solution.Then: moles = 1.5 mol/L * 1L = 1.5 mol mass = 1.5 mol * (22.99 +32.065 + 16*4) g/mol = 178.6 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.