A 4.5kg box slides down a 5.0-m -high frictionless hill, starting from rest, acr
ID: 2207154 • Letter: A
Question
A 4.5kg box slides down a 5.0-m -high frictionless hill, starting from rest, across a 2.3- m-wide horizontal surface, then hits a horizontal spring with spring constant 550N/m . The other end of the spring is anchored against a wall. The ground under the spring is frictionless, but the 2.3-m-long horizontal surface is rough. The coefficient of kinetic friction of the box on this surface is 0.25. a. What is the speed of the box just before reaching the rough surface? b. What is the speed of the box just before hitting the spring? c. How far is the spring compressed? d. Including the first crossing, how many complete trips will the box make across the rough surface before coming to rest?Explanation / Answer
a)mgh=.5*m*v^2 so v=sqrt(2gh)=9.9 m/s (ans) b)v1^2=v^2-2*u*g*2.3 so v1=9.3 m/s(ans) c).5*m*v1^2=.5*k*x^2 so x=.84 m(ans) d)let it be n so v^2=2*(ug)*n*2.3 so n=8.69 so n=8 complete trips(ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.