A 4.40-kg watermelon is dropped from rest from the roof of a 21.0-m -tall buildi
ID: 2112576 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
A)work=mgh=1164.24 J
B)kinetic energy=mgh
=1164.24 J
C) v=(2h/g)^1/2
=2.35 m/s
D)no
E)yes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.