A 4.2 m diameter merry-go-round is rotating freely with an angular velocity of 0
ID: 1779531 • Letter: A
Question
A 4.2 m diameter merry-go-round is rotating freely with an angular velocity of 0.60 rad/s. Its total moment of inertia is 2250 kg.M2. Four people standing on the ground, each of 50 kg mass, suddenly step onto the edge of the merry-go-round.
1. What is the angular velocity of the merry-go-round now? w= ____________________ rad/s
2. Assume that the people were on it initially (when the angular velocity is 0.60 rad/s) and then jumped off in a radial direction (relative to the merry-go-round). What would be the angular velocity of the merry-go-round? w=__________________ rad/s
Explanation / Answer
by conservation of momentum
initial momentum = final momentum
momentum = momentum of inertia * angular velocity
initial momentum = 2250 * 0.6
after four people step into edge new moment of inertia will be
new moment of inertia = 2250 + 4 * mass of each person * radius^2
new moment of inertia = 2250 + 4 * 40 * 2.1^2
final momentum = (2250 + 4 * 40 * 2.1^2) * new angular velocity
2250 * 0.6 = (2250 + 4 * 40 * 2.1^2) * new angular velocity
1) new angular velocity = 0.4567 rad/sec
in case when people were initially on the go round
(2250 + 4 * 40 * 2.1^2) * 0.6 = 2250 * new angular velocity
2) new angular velocity = 0.788 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.