A 4.40-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal
ID: 1509706 • Letter: A
Question
A 4.40-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal surface. A horizontal force of 23.0 N is required to hold the object at rest when it is pulled 0.200 m from its equilibrium position (the origin of the x axis). The object is now released from rest from this stretched position, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations.
A 4.40-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal surface. A horizontal force of 23.0 N is required to hold the object at rest when it is pulled 0.200 m from its equilibrium position (the origin of the x axis). The object is now released from rest from this stretched position, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations (a) Find the force constant of the spring. N/m (b) Find the frequency of the oscillations. Hz (c) Find the maximum speed of the object. m/s (d) Where does this maximum speed occur? (e) Find the maximum acceleration of the object. m/s2 (f) Where does the maximum acceleration occur? (g) Find the total energy of the oscillating system. (h) Find the speed of the object when its position is equal to one-third of the maximum value. m/s mhen s poationis oqual to on-t (i) Find the magnitude of the acceleration of the object when its position is equal to one-third of the maximum value. m/s2Explanation / Answer
F = kx
k = F/x = 23/0.200 = 115 N/m
part b )
w = sqrt(k/m)
w = sqrt(115/4.4) = 5.11 rad/s
w = 2pi*f
f = w/2pi
f = 0.814 Hz
part c )
x = Asin(wt)
v = Awcos(wt)
for max coswt = 1
v_max = Aw
v_max = 1.022 m/s
part d )
maximum velocity occurs when it is on lowest point means x = 0
part e )
a = dv/dt
a = -Aw^2sin(wt)
for max = sinwt = -1
amax = Aw^2
amax = 5.227 m/s^2
part f )
it will maximum where velocity is zero , means at amplitude
x = +/- 0.200 m
part h )
Emax = kA^2/2
Emax = 2.3 J
part h )
using energy conservation
kA^2/2 = kx^2/2 + mv^2/2
x = A/3
kA^2(1-1/9) = mv^2
8kA^2/9 = mv^2
v = sqrt(8kA^2/9m)
v = 0.964 m/s
part i )
x = Asin(wt)
x = A/3
1/3 = sin(wt)
wt = 0.3398 rad
t = 0.665
a = -Aw^2(sinwt)
a = -1.65 m//s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.