A 4.5kg box slides down a 4.7-m -high frictionless hill, starting from rest, acr
ID: 1323959 • Letter: A
Question
A 4.5kg box slides down a
4.7-m -high frictionless hill, starting from rest, across a 1.9-m -wide horizontal surface, then hits a horizontal spring with spring constant 550N/m . The other end of the spring is anchored against a wall. The ground under the spring is frictionless, but the 1.9-m-long horizontal surface is rough. The coefficient of kinetic friction of the box on this surface is 0.22.
What is the speed just before reaching the rough surface?
What is the speed of the box just before hitting the spring?
How far is the spring compressed?
Including the first crossing, how many complete trips will the box make across the rough surface before coming to rest
Explanation / Answer
Part A)
From conservation of energy...
KE = PE
.5mv2 = mgh (mass cancels)
(.5)v2 = (9.8)(4.7)
v = 9.60 m/s
Part B)
Some of that KE is lost due to work done by friction
W = Fd = umgd
W = (.22)(4.5)(9.8)(1.9)
W = 18.43 J
Then W = change in KE
18.43 = (.5)(4.5)(9.62 - v2)
v = 9.16 m/s
Part C)
By conservation of energy for the spring...
.5mv2 = .5kx2
(4.5)(9.16)2 = (550)(x2)
x = .829 m (82.9 cm)
Part D)
Every trip across the rough patch will lose 18.43 Joules
It has initial enegry of mgh = (4.5)(9.8)(4.7) = 207.27 J, so...
202.27/18.43 = 11.2
Thus 11 complete trips across the rough patch
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.