Two long, parallel conductors, separated by 13.0 cm, carry currents in the same
ID: 2198869 • Letter: T
Question
Two long, parallel conductors, separated by 13.0 cm, carry currents in the same direction. The first wire carries a current I1 = 2.00 A, and the second carries I2 = 8.00 A. (See figure below. Assume the conductors lie in the plane of the page.) (a) What is the magnetic field created by I1 at the location of I2? magnitude T direction (b) What is the force per unit length exerted by I1 on I2? magnitude N direction (c) What is the magnetic field created by I2 at the location of I1? magnitude T direction (d) What is the force per length exerted by I2 on I1? magnitude N directionExplanation / Answer
? formula for a piece of wire: vector of magnetic induction B = (µ0*J)/(4*pi) ? [dL×r]/|r|^2, where J is current, dL is vector of elementary piece of wire, µ0=12.56637e-7, vector r is position of test point, integration runs along contour L; ? for our infinite wire the formula reduces to: B=(µ0/(4*pi)) *(2*J/r), where r is distance from the wire, direction of B is defined according to skrew rule for direction of J; (a)? J1=4; r=12cm=0.12m; B= 0.25*(12.56637e-7/pi) *(2*4/0.12) =6.667e-6 Tesla; (c)? J2=8; r=12cm=0.12m; B= 0.25*(12.56637e-7/pi) *(2*8/0.12) =13.333e-6 Tesla; ? a force per 1 meter of wire in magnetic field B as calculated above is dF/dL = B*J; (b)? attraction! dF/dL = 6.667e-6 *8 =53.333e-6 N; (d)? attraction! dF/dL = 13.333e-6 *4 =53.333e-6 N;
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.