Two long straight wires carry 50A and -200A in opposie direction. The wires are
ID: 1401935 • Letter: T
Question
Two long straight wires carry 50A and -200A in opposie direction. The wires are parallel and separated by 10em. Point Cis in same plane as both wire and sem to the len from shown in Figure as 21, Calculate the magnetic field (magnitude and direction) produced by it point Figure 9 22. Calculate the magnetie neku omagnitude and produced by point 23 Cane ulate the resulting magnetic field (mauritwie and droohony wintc 4. If another wire carrying current of 100 A in the same direction ashis acesin ie magnetic force (magnitude and direction) on 20cmExplanation / Answer
given,
I1 = 150 A
I2 = 200 A
distance between wires = 10 cm
distance of point C to the nearest wire = 3 cm
magnetic field due to wire = k * I / r
magnetic field at C due to wire 1 = 2 * 10^-7 * 150 / (3 * 10^-2)
magnetic field at C due to wire 1 = 0.001 T
direction will be outside the page
magnetic field at C due to wire 2 = 2 * 10^-7 * 150 / (13 * 10^-2)
magnetic field at C due to wire 2 = 0.00023 T
direction will be inside the page
resulting magnetic field = 0.001 - 0.00023
resulting magnetic field = 0.00077 T
direction of the resulting magnetic field is outside the page
magnetic force between two current carrying wires = k * I1 * I2 * length / r
magnetic force between wire 1 and 3 = 2 * 10^-7 * 150 * 100 * 0.2 / (3 * 10^-2)
magnetic force between wire 1 and 3 = 0.02 N (attractive)
magnetic force between wire 2 and 3 = 2 * 10^-7 * 200 * 100 * 0.2 / (13 * 10^-2)
magnetic force between wire 2 and 3 = 0.00615 N (repulsive)
net force = 0.02 - 0.00615
net force = 0.01385 N
force will be toward wire carrying current I1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.