Two long straight wires carry current I 1 =150A and I 2 =200A in opposite direct
ID: 1453743 • Letter: T
Question
Two long straight wires carry current I1=150A and I2=200A in opposite direction. The wires are parallel and separated by 10cm. Point C is in same plane as both wires and 3cm to the left from I1 as shown in Figure 5.
a). Calculate the magnetic field (magnitude and direction) produced by I1 at point C.
b). Calculate the magetic field (magnitude and direction) produced by I2 at point C.
c). Calculate the resulting magnetic field (magnitude and direction) at point C.
tion. The wires are parallel and from I as shown in Figure 5. Ii 12 3cm 10cm Figure 5Explanation / Answer
the magnetic field produced by I2 at point C is
B2 = uo i2/2pi d
= 4pi * 10^-7 (200)/ 2pi (0.1+0.03)
=3.076* 10^-4 T
the magnetic field produced by I2 at point C is
B1 = uo i1/2pi d
= 4pi * 10^-7 (150)/ 2pi (0.03)
=10* 10^-4 T
the resulting magnetic field (magnitude and direction) at pointC.
B net = B1+ B2 = 13.076 * 10^-4 T
(d)
the magnetic field produced by I3 at point 20 is
B3 = uo i3/2pi d
= 4pi * 10^-7 (100)/ 2pi (0.2)
=1* 10^-4 T
the magnetic field produced by I1 at point 23 is
B1 = uo i1/2pi d
= 4pi * 10^-7 (150)/ 2pi (0.23)
=1.304* 10^-4 T
B2 = uo i2/2pi d
= 4pi * 10^-7 (200)/ 2pi (0.23+0.1)
=1.212* 10^-4 T
the net magnetic field is
B net = B3+ B1- B2 = 1.092 * 10^-4 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.