Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straigh

ID: 2195178 • Letter: A

Question

A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 23.0 m/s, and the distance between them is 60.0 m. After t_1 = 4.00 s, the motorcycle starts to accelerate at a rate of 7.00 {m/s^2}. The motorcycle catches up with the car at some time t_2.
1)How long does it take from the moment when the motorcycle starts to accelerate until it catches up with the car? In other words, find t_2-t_1.
2)How far does the motorcycle travel from the moment it starts to accelerate (at time t_1) until it catches up with the car (at time t_2)? Should you need to use an answer from a previous part, make sure you use the unrounded value.

Explanation / Answer

1) (s = 60 = 0 + 0.5 at_2^2; t_2 = 4.14s; ; t_2 -t_1 = 0.14s) 2) (s = ut + 0.5at^2 = 155.23m)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote