A 161.0 gram hockey puck has a initial velocity of vx = 26.0 m/sec and vy = 19.0
ID: 2184518 • Letter: A
Question
A 161.0 gram hockey puck has a initial velocity of vx = 26.0 m/sec and vy = 19.0 m/sec. It rickochets of the boards and has a final velocity of vx = -26.0 m/sec and vy = 19.0. The collision bewteen the puck and the boards takes 0.0138 seconds. 1) What is the impulse delivered to the hockey puck in the x direction? 2) What is the impulse delivered to the hockey puck in the y direction? 3) What is the average force on the hockey puck in the x direction during the collision? 4) What is the average force on the hockey puck in the y direction during the collision? Thanks and God bless
A 161.0 gram hockey puck has a initial velocity of vx = 26.0 m/sec and vy = 19.0 m/sec. It rickochets of the boards and has a final velocity of vx = -26.0 m/sec and vy = 19.0. The collision bewteen the puck and the boards takes 0.0138 seconds. 1) What is the impulse delivered to the hockey puck in the x direction? 2) What is the impulse delivered to the hockey puck in the y direction? 3) What is the average force on the hockey puck in the x direction during the collision? 4) What is the average force on the hockey puck in the y direction during the collision? Thanks and God blessExplanation / Answer
1)Impulse=change in momentum/t=0.161*(26+26)/0.0138=606.67 kgm/s^2 2)impulse=0 as momentum remains same in y 3)26=-26+a*0.0138 a=3768.116 F=0.161*3768.116=606.67 N 4)zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.