A 16.0-m uniform ladder weighing 490 N rests against a rictionless wall. The lad
ID: 1478993 • Letter: A
Question
A 16.0-m uniform ladder weighing 490 N rests against a rictionless wall. The ladder makes a 57.0Degree angle with the horizontal.Find the horizontal and vertical forces the ground exerts on the base of the ladder when an 840-N firefighter has climbed 3.80 m along the ladder from the bottom. Horizontal Force magnitude N direction Vertical Force magnitude N direction If the ladder is just on the verge of slipping when the firefighter is 9.40 m from the bottom, what is the coefficient of static friction between ladder and ground?Explanation / Answer
for the magnitude of the force of the wall, we will use summation of moment equals zeroassume positive as clockwise
let R be the magnitude of the force of the wall
M = 840(3.8*cos57) + 490(8cos57) - R(16sin57) = 0
=>0= 1738.49 + 2134.98 -R*13.41
then
R = 288.84N directed to the left
towards the wall
for vertical component, we have,
weight of ladder and man acting downwwards, hence reaction force,
Gy = 490 + 840 = 1330 N directed upwards
b) now similarly we find the vertical force , which will remain unchanged , that is 1330 N
now , at 9.4 m ,the horizontal reaction will be,
M = 840(9.8*cos57) + 490(8cos57) - R(16sin57) = 0
=>4483.46+2134.98= R(16sin57)
=>R=493.22 N
for the coefficient of static friction,
f = uN
493.22 N N = u(1330)
u = 0.370
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.