Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A woman carries her 12 kg child up a flight of stairs 6m high at constant veloci

ID: 2182409 • Letter: A

Question

A woman carries her 12 kg child up a flight of stairs 6m high at constant velocity, in one minute.
a) How much work did she do in carrying the child up the stairs?
b) By how much did the potential energy of the child increase?
c) What was the woman's power output in watts when she carried the child up the stairs?
d) If the child were to slide down a frictionless stair railing, what would his velocity be at the bottom?
e) If the child's velocity at the bottom is actually 5m/s, how much work was done by friction?

Explanation / Answer

a.W = 12*10*6 = 720J b.720J c.720/60 = 12 Watts d.root(120)m/s e.720 - 0.5*12*5^2 = 570 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote