A wire with a length of 0.5 meters is placed in a magnetic field of 1T in the +x
ID: 1600949 • Letter: A
Question
A wire with a length of 0.5 meters is placed in a magnetic field of 1T in the +x direction. the magnetic force on the wire is 10 Newtons in - z direction. What is the current in the wire? 0 amps 20 amps in the-y direction 20 amps in the + x direction 20 amps in the + y direction 10 amps in the +x direction 20 amps in the -x direction A charge of +10 micro-coulombs is moving at 10 m/s in the + y direction. It is moving through a magnetic field of 0.25 T in the - x direction. What is the magnetic force acting on the charge? 25 micro-Newtons in the +y direction 25 micro-Newtons in the z direction 400 micro-Newtons in the direction 400 micro-Newtons in the -x direction 25 micro-Newtons in directionExplanation / Answer
a)
use,
force F=I*L*B
10=I*0.5*1
==> current, I=20 A along +y direction
b)
use,
F=q*V*B
F=10*10^-6*10*0.25
F=2.5*10^-5 N along +z direction
F=25 micro-N along +z direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.