A wire of length 0.55 m carries a current of 21.0 A. In thepresence of a 0.470 T
ID: 1756358 • Letter: A
Question
A wire of length 0.55 m carries a current of 21.0 A. In thepresence of a 0.470 T magnetic field, the wire experiences a forceof 5.46 N. What is the angle (less than 90 degrees) between thewire and the magnetic field? yes those are the values listed on the problem A wire of length 0.55 m carries a current of 21.0 A. In thepresence of a 0.470 T magnetic field, the wire experiences a forceof 5.46 N. What is the angle (less than 90 degrees) between thewire and the magnetic field? yes those are the values listed on the problemExplanation / Answer
force F = BiL sin fromthis = sin -1 ( F / BiL ) where F = 5.46 N magnetic field B = 0.47 T current i = 21 A length L = 0.55 m substitue values we get valueRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.