A wire is formed into a circle having a diameter of 10.0 cm. It is placed in a u
ID: 2101527 • Letter: A
Question
A wire is formed into a circle having a diameter of 10.0 cm. It is placed in a uniform magnetic
field of 3.00 mT. The wire carries a current of 5.00 amps.
(a) Determine the magnetic dipole moment.
(b) Determine the maximum torque on the wire.
(c) Find the maximum and minimum potential energies of the wire-field system, and indicate the
orientation of the dipole moment with regard to the magnetic field for each.
(d) Use the values found in (c) to determine the work done on the loop when it rotates from
maximum to minimum potential energy.
Explanation / Answer
a. dipole moment = i XA = 5 * 3.14 * 0.05 *0.05 = 0.039 Am^2
b. T = NiAB = 0.039 * 0.003 = 1.17 *10^-4 N-m
c. PEmax = UB = uB sin 90 = 1.17 *10^-4 J
PE min = uB sin 0 = zero
d. work done W = U1-u2 = 1.17 *10^-4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.