A wire antenna produces an electromagnetic wave that travels through you toward
ID: 2255553 • Letter: A
Question
A wire antenna produces an electromagnetic wave that travels through you toward the plane of the paper. At time t = 0 s it strikes the paper at normal incidence. At point O and t=0, the magnetic field vector has its maximum value, 4.60*E-8T, pointing in the negative y-direction. The frequency of this wave is 3.00*E16 Hz. What is the x-component of the associated electric field E at time t = 0s? (Use the right-hand rule to determine the direction of E , and hence the sign of the x-component.)
What is the x-component of the associated electric field E at time t = 0s? (Use the right-hand rule to determine the direction of E , and hence the sign of the x-component.
A wire antenna produces an electromagnetic wave that travels through you toward the plane of the paper. At time t = 0 s it strikes the paper at normal incidence. At point O and t=0, the magnetic field vector has its maximum value, 4.60*E-8T, pointing in the negative y-direction. The frequency of this wave is 3.00*E16 Hz. What is the x-component of the associated electric field E at time t = 0s? (Use the right-hand rule to determine the direction of E , and hence the sign of the x-component.) What is the x-component of the associated electric field E at time t = 0s? (Use the right-hand rule to determine the direction of E , and hence the sign of the x-component.Explanation / Answer
4.60*E-8T x 3x10^8 m/s =13.8 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.