A windmill park produces energy at a tension level of 11kV. The park is going to
ID: 1927295 • Letter: A
Question
A windmill park produces energy at a tension level of 11kV. The park is going to be coupled up with a 11kV net not far from the park. To reduce the loss in transer the tension is tranfomred p at the parka nd down again right before coupling to the 11 kV net. The losses in the transfer reduces by a degree of 8/9 in relation to 11kV. What is the tension level of the transfer line?A 16kV
B 22kV
C 33kV
1-8/9=1/9
So Tension level in the transfer line=11kV/?1/9
=11kV x 3
=33kV
Could you please explain the logic behind this calculation?
Explanation / Answer
losses are in terms of power which is the product of current and voltage
Power is directly proportional to (current)2 and (voltage)2
as copper losses in transmission
P = I2R = V2/R
=>P1 / P2 = (V1)2 / (V2)2
now the losses in the first transmission are given by 8/9 of voltage
so remaining power P1 = 1-(8/9) = 1/9
there are no losses in the second transmission because there is no transmission
so P2 = 1 - 0 = 1
=> (1/9) / 1 = (11000)2 / (V2)2
=>(V2)2 = (11000)2 / (1/9)
=>V2 = 11000 /(1/9) = 11000 x 3 = 33000 = 33kV
please ask me if you've any doubt..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.