A window has a glass surface of 2686 cm2 and a thickness of 7.4 mm. 1. Find the
ID: 2244308 • Letter: A
Question
A window has a glass surface of 2686 cm2 and a thickness of 7.4 mm. 1. Find the rate of energy transfer by conduction through this pane when the temperature of the inside surface of the glass is 66F and the outside temperature is 77 F. Assume the thermal conductivity of window glass is 0.8 J/s · m · C .2. Find the rate of energy transfer for the same inside temperature and an outside temperature of 0 degrees F.
Answer in units of kW
A window has a glass surface of 2686 cm2 and a thickness of 7.4 mm. 1. Find the rate of energy transfer by conduction through this pane when the temperature of the inside surface of the glass is 66F and the outside temperature is 77 F. Assume the thermal conductivity of window glass is 0.8 J/s · m · C .
2. Find the rate of energy transfer for the same inside temperature and an outside temperature of 0 degrees F. 2. Find the rate of energy transfer for the same inside temperature and an outside temperature of 0 degrees F.
Answer in units of kW Answer in units of kW
Explanation / Answer
Part A)
First 66 F = 18.9C
77 F = 25C
Than apply H = kA(T2 - T1)/L
H = (.8)(.2686)(6.1)/(7.4 X 10^-3)
H = 177 W
Part B)
Same idea, but 0 F = -17.8C
H = (.8)(.2686)(36.7)/(7.4 X 10^-3)
H = 1066 W = 1.066 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.