A wire 8.08 m long and 6.00 mm in diameter has a resistance of 15.0 m?. A potent
ID: 1435146 • Letter: A
Question
A wire 8.08 m long and 6.00 mm in diameter has a resistance of 15.0 m?. A potential difference of 19.0 V is applied between the ends.
(a) What is the current in the wire? A
(b) What is the current density? A/m2
(c) Calculate the resistivity of the wire material. ? · m
(d) Identify the material. aluminum copper iron platinum silver tungsten
Resistivity, (2 m) Typical Metals 1.62 × 10-8 1.69 × 10-8 2.35 × 10-8 2.75 × 10-8 4.82 × 10-8 5.25 × 10-8 9.68 × 10-8 10.6× 10-8 Temperature Coefficient of Resistivity, (K-1) Material Silver Copper Gold Aluminum Manganina Tungsten Iron Platinum 4.1 × 10-3 4.3 × 10-3 4.0 × 10-3 4.4 × 10-3 0.002 × 10-3 4.5 × 10-3 6.5 × 10-3 3.9 × 10-3 "An alloy specifically designed to have a small value of .Explanation / Answer
a) Current =V/R=19/15e-3=1266.67 A
b) Current density, J= I/Area of wire
A=pi*r^2 =0.00002826 m^2
J=1266.67/0.00002826=44822009.91 A/m^2
c) Resistivity, rho = RA/L=15e-3*0.00002826/8.08= 5.25e-8 ohm-m
d) Material is Tungstun as rho is 5.25e-8 ohm-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.