A wind-turbine powers a direct-current generator in order to recharge an electri
ID: 1860544 • Letter: A
Question
A wind-turbine powers a direct-current generator in order to recharge an electrical storage battery.
The generator operates at steady-state with input shaft torque of 270 N-m at 180 RPM (18.85 rad/s). The
generator and battery surfaces are both hot due to internal electrical resistance and/or mechanical friction.
The heat transfer rate from the battery to the surroundings is 600 Watts while the generator steadily supplies
a constant electrical current of 100 amps at 48 volts to charge the battery. After 120 minutes of steady-state
operation the generator is shut off. Treat the generator and battery as different systems.
Find the generator shaft power input, W SHAFT (kW) and the generator heat transfer rate, Q GEN (kJ/s).
Find the total electrical work input to the battery in the 120 minute period, WELEC (kJ) and the change
in battery energy, (E BATTERY,FINAL - E BATTERY,INITIAL) (kJ)
Sketch the battery energy over time using units of E BATTERY (kWhr) vs time (hr).
NOTE: Electrical energy is typical priced in units of kilowatt-hours (kWhr).
Ans: |Q | ? 0.3 kW,
W ELEC ? 35,000 kJ
Explanation / Answer
Power input, P =torque*angular velocity
P1 = T*w = 270*18.85 = 5.09 KW
power delivered to the battery,P2 = V*I = 48*100 = 4800 = 4.8 KW
QGEN = P1 - P2 = 5.09 - 4.8 = 0.29 kW
Energy delivered to the battery in 120 min = V*I*t
WELE = 48*100*120*60 = 34560 KJ
E_Battery,Final - E_Battery,initial = 34560*10^3 - 600*120*60
=30240 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.