A wire 85.0mm long is bent in a right angle such that the wire starts at the ori
ID: 1325157 • Letter: A
Question
A wire 85.0mm long is bent in a right angle such that the wire starts at the origin and goes in a straight line to x = 35.0mm , y = 0, and then in another straight line from x = 35.0mm , y = 0 to x = 35.0mm , y = 50.0mm . The wire is in an external uniform 0.400-T magnetic field in the +z direction, and the current through the wire is 5.10A , directed from the origin into the wire.
A. Determine the magnitude of the magnetic force exerted by the external field on the wire.
B. Determine the direction of the magnetic force exerted by the external field on the wire measured clockwise from the positive x axis.
C. The wire is removed and replaced by one that runs directly from the origin to the location x = 35.0mm , y = 50.0mm . If the current through this wire is also 5.10A , what is the magnitude of the magnetic force exerted by the external field on the wire?
D. The wire is removed and replaced by one that runs directly from the origin to the location x = 35.0mm , y = 50.0mm . If the current through this wire is also 5.10A , what is the magnitude of the direction force exerted by the external field on the wire measured clockwise from the positive x axis.?
Explanation / Answer
Force exerted by magnetic field on wire is perpendicular to the line joining ends of the wire
length of distance between ends of wire
L = sqrt((35)^2+(50)^2) mm
L = 61mm
Force F = BIL
F = 0.4*5.10*61*10^-3
F= 0.124N
Part B
direction of force is making an angle -45 degree with positive x axis
Part C
Force remain same as in part A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.