A wire of length 0.25 m is conducting a current of I = 7.9 A in the x direction
ID: 1584965 • Letter: A
Question
A wire of length 0.25 m is conducting a current of I = 7.9 A in the x direction through a B = 4.0-T uniform magnetic field that is directed parallel to the wire in the -x direction. What are the magnitude and direction of the magnetic force on the wire?
The magnetic field changes, so that now the force on the wire is F = 7.0 N in the y direction. What are the magnitude and direction of the magnetic field now? (Assume that the magnetic field B is perpendicular to I.)
A wire of length 0.25 m is conducting a current of I 7.9 A in the +x direction through a B-40-T uniform magnetic field that is directed parallel to the wire in the -xdirection. What are the magnitude and direction of the magnetic force on the wire? Number +X -X O none of the above + xExplanation / Answer
Solution:
a) Using F = ILB sin
where is the angle between current element IL and B (magnetic field)
Now, According to question magnetic field and current both are antiparallel So , = 180
Using the formula F = ILBsin180 (sin 180 = 0)
=> F = 0 N
So, F = 0 N
Direction = None of the above
b) Again using F = ILBsin
=> F = I L B (taking sin =1)
=> 7 = 7.9 * 0.25 * B
=> B = 3.544 T
Direction = +Z direction ( Using Right hand rule)
please comment for Queries.
Please rate thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.